Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Bałuczu

  • Statystyki

    • Odwiedziny: 744562
    • Do końca roku: 252 dni
    • Do wakacji: 59 dni
  • Kartka z kalendarza

Polskie tradycje świąteczne

Boże Narodzenie w Polsce to święta, które szczególnie celebrujemy. Dużą wagę przykładamy do związanej z Wigilią symboliki. Sprawdźmy co oznaczają polskie tradycje wigilijne.

Pierwsza gwiazdka na niebie symbolizuje rozpoczęcie obchodów świąt Bożego Narodzenia

Sianko pod obrusem  jest symbolem żłóbka, w którym leżał Jezus. Domownicy mogą spróbować wyciągnąć źdźbło spod obrusa. Ten, który wyciągnie najdłuższe będzie miał największe szczęście w nadchodzącym roku.

Dwanaście potraw – według starszych tradycji na świątecznym stole powinna znaleźć się nieparzysta liczba potraw. Obecnie praktykuje się 12 jako symbol 12 apostołów.

Opłatek - dzielenie się opłatkiem jest symbolem wyrażania wdzięczności i znakiem przebaczania dawnych win. Zwyczaj pochodzi z początków XIX wieku.

Dodatkowe nakrycie  jest  przeznaczone dla niezapowiedzianego gościa, ale też jest symbolem pamięci o naszych nieobecnych bliskich.

Choinka – zwyczaj zdobienia świątecznego drzewka przyszedł do nas z Niemiec na przełomie XIX i XX wieku Składanie prezentów pod choinką, ma oznaczać naśladowanie dobroci.

Kolędy – po wieczerzy wigilijnej domownicy wspólnie śpiewają kolędy. Pierwsza polska kolęda – „Zdrów bądź królu anielski” powstała w roku 1424.

tradycje