- Odwiedziny: 850694
- Do końca roku: 114 dni
- Do wakacji: 292 dni
Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Bałuczu
Nieznane Polskie Tradycje Wielkanocne
Nieznane Polskie Tradycje Wielkanocne
Te wspaniałe obrzędy i tradycje są kultywowane tylko w niektórych regionach Polski. Kształtowały się przez wiele wieków. Może warto je poznać.
- Pucheroki – barwnie poprzebierani chłopcy, w wielkich czapach wędrują od domu do domu, prosząc o datki i spiewając ludowe przyśpiewki. Można ich zobaczyć w Niedzielę Kwietną, czyli Palmową.
- Pisanki - Zwyczaj malowania jaj narodził się w Persji. Najstarsze pisanki w Polsce, pochodzą z końca X wieku. W zależności od techniki zdobienia, świąteczne jajka mają różne nazwy: kraszanki , pisanki , oklejanki i nalepianki.
- Pogrzeb żuru i śledzia – w Wielki Piątek wynoszono z domu i zawieszano na wierzbie wyciętego z drewna lub tektury śledzia, a gar wypełniony żurem zakopywano w ziemi lub wylewano.
- Barabanienie – bicie w kocioł przez całą noc. Zaczyna się o północy w Wielką Sobotę i trwa do 6 rano w Niedzielę Wielkanocną ogłaszając wszystkim zmartwychwstanie Jezusa.
- Dziady Śmigustne – owinięte w słomę postacie, z zasłoniętymi twarzami proszą o datki i polewają wodą.
- Siuda Baba – umorusana sadzą baba, poszukująca następczyni do pilnowania ognia. Dziewczęta mogą się od niej uwolnić dając datek lub całusa.
- Kawalkada Wielkanocna – jedna z najrzadszych tradycji wielkanocnych, konna procesja w Poniedziałek Wielkanocny.
- Emaus – świąteczny odpust obchodzony w Poniedziałek Wielkanocny.
Więcej informacji znajdziesz tutaj:
https://podroze.onet.pl/ciekawe/polskie-tradycje-wielkanocne/eyc53ds
https://smilyplay.pl/tradycje-wielkanocne-w-polsce-i-wybranych-regionach-naszego-kraju/