- Odwiedziny: 953754
- Do końca roku: 283 dni
- Do wakacji: 96 dni
Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Bałuczu
-
Statystyki
Ośrodek wsparcia psychoterapeutycznego
W Łasku uruchomiono ośrodek wsparcia psychoterapeutycznego dla dzieci i młodzieży
W Łasku uruchomiono ośrodek wsparcia psychoterapeutycznego dla dzieci i młodzieży
Porady psychologiczne, psychoterapia indywidualna, rodzinna, grupowa – to niektóre usługi świadczone przez ośrodek terapii środowiskowej dla dzieci i młodzieży w Łasku. Wsparcie specjalistów finansuje NFZ i nie jest wymagane skierowanie
Od 1 grudnia pracę zaczynają trzy nowe ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej w województwie łódzkim. Jeden z nich znajduje się w Łasku. Poradnie wybrane w konkursie ofert Narodowego Funduszu Zdrowia udzielają pomocy dzieciom, młodzieży i ich rodzinom w razie wystąpienia niepokojących objawów związanych z zaburzeniami zachowania oraz innymi problemami natury psychicznej.
Pracują w nich specjaliści, psychologowie, psychoterapeuci, terapeuci środowiskowi. Aby skorzystać ze wsparcia, nie jest wymagane skierowanie czy wcześniejsza wizyta u lekarza psychiatry. Działalność ośrodka powinna być oparta na współpracy z rodziną pacjenta oraz jego środowiskiem szkolnym, dlatego też zalecany jest wybór placówki jak najbliżej miejsca zamieszkania – mówi Anna Leder, rzecznik prasowy łódzkiego oddziału NFZ.
Ośrodek środowiskowego wsparcia psychologiczno-terapeutycznego w Łasku
- Poradnia Psychologiczno-Terapeutyczna dla dzieci i młodzieży Joanna Wysogląd – Wolniak, Łask ul. Warszawska 79, tel. 695 386 820
Osoby zgłaszające się do ośrodka mogą skorzystać m.in. z porady psychologicznej, psychoterapii indywidualnej, rodzinnej oraz grupowej. Podstawą ich leczenia jest psychoterapia oraz praca w środowisku pacjenta. Specjaliści pracują z rodzinami w domach lub udają się do szkół na spotkania w gronie rówieśniczym pacjenta.
Tego rodzaju placówki rozpoczęły swoją działalność w 2020 r. W Łódzkiem uruchomiono wtedy 21 ośrodków, które opiekują się dziećmi w kryzysie zdrowia psychicznego.
W ośrodkach środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej można skorzystać z następujących świadczeń:
- porada psychologiczna diagnostyczna
- porada psychologiczna
- sesja psychoterapii indywidualnej
- sesja psychoterapii rodzinnej
- sesja psychoterapii grupowej
- sesja wsparcia psychospołecznego
- wizyta, porada domowa lub środowiskowa
Wdrażany od roku nowy model psychiatrii dziecięcej polega przed wszystkim na przeniesieniu ciężaru opieki z lecznictwa szpitalnego na opiekę środowiskową. Nie oznacza to całkowitego zastąpienia jednej formy terapii przez drugą. Pacjenci z najcięższymi zaburzeniami docelowo muszą zostać objęci opieką lekarską.
- Opieka środowiskowa to współpraca z rodziną, szkołą, pomocą społeczną, sądem i kuratorem. Nie wszyscy pacjenci w tej środowiskowej poradni się utrzymają. 30 proc. pacjentów wymaga konsultacji lekarza psychiatry dzieci i młodzieży – wskazuje prof. Małgorzata Janas-Kozik, pełnomocnik ministra zdrowia ds. reformy w psychiatrii dzieci i młodzieży.